Beslenme ve Diyet


Beslenme, büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun bir şekilde kullanılmasıdır.

Genellikle beslenme bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülse de; sağlıklı büyüme,  hastalıkların ve sakatlıkların önlenmesi, geciktirilmesi, denetim altında tutulması için yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin önemi büyüktür.

Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü,  sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi, hasta iyileştirme sürecinin desteklenmesi ve kronik hastalıklar için sağlıklı beslenme programları oluşturulması konusunda beslenme ve diyet biliminde yenilikleri takip eden, modern ve deneyimli kadrosu ile hizmet vermektedir.

Sağlıklı beslenme programlarının oluşturulmasında; kişinin yaşı, kilosu, çalışma ve sosyal koşulları, varsa hastalıkları ayrı ayrı değerlendirilerek ve gerekli tetkikler yapılarak bireye özgü programlar oluşturulur ve takibi yapılır.

Koruyucu Beslenme (Kilo Koruma)
Çocukluk Çağı Beslenmesi
Ergenlik Dönemi Beslenmesi
Hamilelik Dönemi Beslenmesi
Emziklilik Döneminde Beslenme
Tedavi Edici Beslenme
Kalp Hastalığı
Şeker Hastalığı (diyabet) - Hamileliğe Bağlı Diyabet
Gut Hastalığı
İdrar Yolu ve Böbrek Taşları
Böbrek Hastalığı
Beslenme Bozukluğu (Malnütrisyon)
Şişmanlık (Obezite)
Zayıflık
Yeme Bozukluklarında Beslenme
Anoreksiya Bulimia
Tıkanırcasına Yemek Yeme Bozukluğu (Binge Eating)
Sporcu Beslenmesi