Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Uzun Süren Ses Kısıklığı Hastalık Habercisi Olabilir


Uzun süren ve tekrarlayan ses kısılmaları, günlük yaşamı kısıtlamakla kalmayıp psikolojiyi de olumsuz etkileyebiliyor. Kişinin ses kısıklığını yanlış yöntemlerle iyileştirmeye çalışması olumsuz sonuçlara yol açarak, altta yatan hastalığın daha geç fark edilmesine neden olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Yalçın Varnalı, ses kısıklığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Ses kısıklığı sesteki anormal değişikliklerdir. Ses; fısıltılı, kaba, çatallı, zorlanmış olarak duyulabilir, sesin şiddetinde veya tonunda değişiklik olabilir. Genellikle ses telleriyle ilgili bozukluklara bağlıdır. Ses telleri gırtlakta bulunur ve konuşma sırasında titreşirler.
Ses kısıklıklarının çoğu ciddi sağlık problemlerine neden olmaz ve kısa sürede düzelir.

Sesini yanlış kullanan kişiler risk altında

Ses kısıklığının en sık nedeni "akut larenjit"tir. Soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıkar. Genellikle 1-2 hafta içinde ses normale döner. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeni genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Ses telleri üzerinde “nodül” adı verilen küçük şişlikler ortaya çıkar. Nodüller genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatalı teknikle kullanan kişilerde (şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi) görülür. Aşırı bağırmayı takiben gelişen akut larenjit sırasında ses teli içine küçük kanamalar meydana gelebilir; bu aşamada ses dinlendirilmediği takdirde bu kanama “polip” adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebilir ve sürekli ses kısıklığına neden olur.

Uzun süren ses kısılmalarına dikkat!

Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürüyorsa, ses kısıklığı ile birlikte soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı oluyorsa, öksürürken kan geliyorsa, yutma güçlüğü ve boyunda şişlik gibi belirtiler eşlik ediyorsa, birkaç günden uzun süren tam ses kaybı ya da seste şiddetli değişiklik varsa ciddi hastalıklar olabileceği düşünülmelidir.

Boğazınızda takılma hissi varsa…

Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenlerinden biri de reflüdür. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma, yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mide ile ilgili şikayetler yoktur.

Sigara sesinizi yavaş yavaş kısıp çatallaştırıyor

Sigara, gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan düzelmeyen ses kısıklığı olan ve sigara içen kişilerin bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına muayene olmaları gerekir. Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında alerji, guatr ve sinir sistemi hastalıkları sayılabilir. Boğaz bölgesine gelen bir darbe ya da bir trafik kazasına bağlı olarak gırtlak kıkırdaklarında meydana gelen kırılma ve çatlamalar da ses kısıklığı yapabilir. Ses telini hareket ettiren sinirlerin bozulması nedeniyle de sesimiz kısılabilir.

Ses kısıklığında tedavi nedene göre belirlenir

Ses kısıklığı çoğunlukla ses istirahati ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzelir. KBB uzmanı ses kullanımı ile ilgili bilgiler verebilir, eğitim için ses ve konuşma patoloğuna yönlendirebilir veya polip gibi görünür bir neden varsa ameliyatla tedavi önerebilir. Ses ve konuşma patologları, bazı ses bozukluklarında sesi doğru kullanma tekniğini öğretmeye ve varsa yanlış tekniği ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bazı hastalarda sorun, sigara içme ve bağırma gibi ses kullanımı açısından olumsuz alışkanlıkların bulunmasıdır. Buna benzer durumlarda hastanın ses çıkartma tekniği düzeltilerek ses kalitesi düzeltilmeye ve varsa nodüller tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Ses kısıklığını önlemek için…

  • Sigara içiyorsanız bırakın.
  • Kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının.
  • Bol su için.
  • Evinizin havasını nemlendirin.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve baharatlı gıdalardan kaçının.
  • Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın.
  • Ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin.