Gastroenteroloji

Stres Tuvalet Alışkanlığınızı Değiştirebilir


İş ve özel hayatında stresli olan kişiler ile sınava giren öğrenciler arasında sık görülen hassas bağırsak sendromu günlük yaşamı çekilmez hale getirebiliyor. Uzun süren karın ağrısı, ishal ya da kabızlıkla belirti veren hassas bağırsak sendromu, hayat tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doktorları, halk arasında hassas bağırsak sendromu olarak bilinen “Spastik kolon hastalığı” hakkında bilgi verdi.

5 kişiden biri spastik kolon hastası

Spastik kolon hastalığı toplumun ortalama %20’sini etkileyen bir hastalıktır. Hassas bağırsak sendromu yani spastik kolon hastalığı, karın ağrısı ve dışkılama alışkanlığında değişimler ile kendisini göstermektedir. “İrritabl Bağırsak Sendromu” olarak da bilinen hastalık, fonksiyonel bir bozukluk olarak değerlendirilmektedir.

Hastanın şikayeti olmasına rağmen yapılan muayene ve tetkileri normal çıkıyorsa…

Ağrı, şişkinlik ve dışkılama alışkanlığında bozukluk olan kişilerde yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir organik bozukluk veya patolojik bulgu bulunmamaktadır. Tetkiklerin sayı ve çeşitliliğinin artmasına rağmen patolojik bulgunun ortaya çıkmaması hastaların var olan bir rahatsızlığın bulunamadığı yönünde daha fazla endişe duymasına neden olabilmektedir. Bu durum hastada var olan endişeyi arttırabilir ve semptomları şiddetlendirebilir. Bu nedenle gerekli tetkikler yapılmalı ve bu durumun kanser gibi bir hastalıkla ilişkisinin olmadığı kişiye uygun bir dille anlatılmalıdır.

Spastik kolon hastalığında kişiler karın ağrısı ile değişen bağırsak alışkanlıklarından yakınmaktadır. Bu değişim ishal, kabızlık veya ishal-kabızlık atakları şeklinde olabilmektedir.  Bununla birlikte hastalarda endişe ve depresyon olmak üzere psikolojik etkiler de görülmektedir. Spastik kolon hastalarında tanının en önemli kısmını hastalardaki şikayetleri oluşturabilecek diğer hastalıkların dışlanması oluşturmaktadır. Hastanın şikayetlerinin başlangıç zamanı, sıklığı, dışkılama ile şikayetlerinde değişim olup olmadığı mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Hastalığın öykü ve muayene bulgularının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle 45 yaş ve üzerinde olan hastalarda ve ailesinde kanser öyküsü bulunan kişilerde  kolonoskopi ile değerlendirme yapılması uygun görülmektedir.

Gece uyandırıyorsa dikkat!

Yapılan kontrollerin ardından spastik kolon teşhisi konulan kişilerde;

  • Karın ağrısı ve eşlik eden semptomlar gece uyandırıyorsa,
  • Kanlı dışkılama oluyorsa
  • İstemsiz kilo kaybı yaşanıyorsa bu hastalarda ısrarla başka bir neden araştırılmalıdır.

Endişenizi azaltın

Spastik kolon hastalarında davranış terapileri, hobilere yönelme, düzenli spor yapmak gibi hayat tarzı düzenlemeleri olumlu sonuç verebilmektedir. Bunların yanı sıra hastalığın seyrine göre diyet önerileri ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Ancak tedavinin önemli kısmını, hastanın doktoruna güvenmesi ve var olan şikayetlerinin kanser gibi nedenlere bağlı olmadığını bilmesi oluşturur. Bu şekilde endişenin azalması hastada var olan şikayetlerin de azalmasını da sağlayabilir.