Genel Cerrahi

Mide Botoksu Kilo Vermenize Yardımcı Olur


Yüzü gençleştirmek, terleme sorununu ortadan kaldırmak veya migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılan botulinum toksini, artık obezite tedavisinde de rol alıyor.. Yüz kaslarını geçici olarak felç edip, cildi gergin ve kırışıksız gösteren bu toksinin obezite tedavisinde kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzmanları, mideye botoks uygulaması  hakkında bilgi verdi.

Mide botoksu endoskopi gibi hastaya sedasyon yani derin uyku hali verilerek gerçekleştirilir. İşlemde botoks mide kaslarına enjekte edilmekle birlikte bu sayede bu kasların kasılma süresi yavaşlar ve besinler daha uzun sürede sindirilir hale gelir. Yani basit anlamda işlemle hastanın acıkması ve daha çok yemesine sebep olan sinir geçici olarak felç edilir. Dolayısıyla hasta işlemden sonra fazla yemek yiyemez, çabuk doyar ve daha az acıkır. İşlem 10-15 dakika gibi bir süre içerisinde yapılmaktadır. İşlem bitiminden yarım saat ila 1 saat sonra hasta ağızdan sıvı gıdasını alarak taburcu edilmektedir. Uygulanabilirliği kolay olan mide botoksu, yoğun tempoda çalışan hastalar için ideal bir kilo verme yardımcı yöntemdir. Pek çok yöntemi deneyip kilo veremeyen, cerrahi işlemler istemeyen hastalara uygulanmaktadır.

Mide botoksu ise tokluk hissinizi uzatabilirsiniz

Mide botoksu, vücut kitle indeksi 30 ile 40 arası olan obezite sınırındaki hastalara uygulanan endoskopik bir işlemdir. Mide botoksunda amaç midenin boşalımını geciktirmek, tokluk hissini uzatmaktır. Kendisini tok hisseden kişi böylece az porsiyonlarla doyabilmektedir. Bu anlamda mide botoksu direkt olarak kilo kaybettirmez, kilo vermeye yardımcı olan bir yöntemdir.

Verdiğiniz kilolarınız kalıcı olur

Bir bakteriden elde edilen protein olan botoks; genellikle nörolojik hastalıklar, terleme tedavisi ve bazı ürolojik rahatsızlıkların tedavisinde kulanılmaktadır. Ancak son zamanlarda kilo verme tedavilerinde de kullanılarak başarılı sonuçlar alınmaya başladı. Ciltteki tedaviden farklı olarak uygulanan mide botoksu, endoskopik yöntem kullanılmaktadır. Botoks uygulanan hasta yaşam tarzında yaptığı değişiklikler ile güvenli ve kalıcı bir şekilde kilo verebilmektedir. 

Kalori kısıtlaması gerekiyor

Mide botoksuyla yeni yaşam tarzına adım atan hastaların öğünlerinde mutlaka kalori kısıtlaması yapması istenmektedir. Botoks yönteminden daha iyi bir sonuç almak için hastaların mutlaka diyetisyen kontrolünde olması ve egzersizi hayatının bir parçası yapması gerekir.

Bir yılda var olan kilonuzun yüzde 30’nu verebilirsiniz

Bilinen nörolojik bir hastalığı olmayan, midesinde ülser veya büyük bir fıtığı bulunmayan tüm hastalara rahatlıkla yapılabilin mide botoksu,  kalıcı kilo vermenin yolunu açmaktadır. Mide botoksu uygulamasında hedef 1 yılda var olan kilonun yüzde 20-30’unu vermektir. Yani 100 kilo olan bir insanın 1 yıl içerisinde 70 ila 80 kiloya kadar düşmesi hedeflenmektedir. Burada en hızlı kilo verme süreci ilk 1 aydır. İlk 1 ayda hastalar sıklıkla 10 ila 15 kilo verebilmektedir. Sonrasında ise kilo vermeye devam eden hasta, yıl sonunda hedeflenen yüzde 30 rakamına ulaşabilmektedir.