Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Kabızlığa Karşı 5 Önlem!


Gebelikte artış gösteren kabızlık, anne adaylarının en sık yaşadığı sorunların başında geliyor. Bu dönemde kolaylıkla uygulanabilen birkaç püf noktası, kabızlık sorunundan uzak bir hamilelik dönemi sağlayabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, hamilelikte kabızlık ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Değişen hormonal sistem kabızlığı tetikliyor

Hamilelik sırasında düz kasları rahatlatan progesteron hormonundaki artış sindirim sistemini etkilemektedir. Hormonal sistemdeki bu değişiklik, gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine ve sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasına neden olmaktadır. Özellikle gebeliğin ilerleyen döneminde rahmin rektuma baskı oluşturması kabızlık şikayetini daha da artırmaktadır. Karın ağrısı ve huzursuzluk dışında genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmayan kabızlık şikayetine ishal ve kanama eşlik ediyorsa bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Kabızlık için 5 püf noktası

1 – Kahverengi pirinç ve fasulye gibi yüksek lifli gıdalar tüketin: Bütün tahıl gevrekleri ve ekmekler, kahverengi pirinç, fasulye, taze meyve ve sebzeler yüksek lif içermektedir. Birkaç çorba kaşığı işlenmemiş buğday kepeğini sabah tüketilecek tahıla eklemek olumlu sonuç verebilmektedir.

2 – Güne bir bardak ılık su ile başlayın: Bol miktarda su ve diğer sıvı gıdılar tüketilmelidir. Her gün bir bardak meyve suyu ya da kuru ot suyu tüketmek kabızlığı giderebilmektedir. Güne bir bardak ılık su ile başlamak bir çok anne adayında olumlu sonuç vermektedir. 

3 – Hamilelikte egzersizi bırakmayın: Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme, yoga gibi egzersizler bağırsak işlevini artırabilmektedir.

4 - Vücudunuzu dinleyin: Bağırsaklar yemeklerden sonra aktifleşmektedir. Gerekli durumlarda yemekten sonra tuvalet kullanmaya daha fazla zaman ayrılmalıdır.

5 – Demir dengesini düzenleyin: Gebelik boyunca sağlıklı bir demir seviyesini korunması önemlidir ancak yüksek miktarda demir kabızlığa yol açabilmektedir.  Doğum öncesi kullanılan multivitaminde büyük miktarda demir bulunuyorsa doktora danışarak daha az demir içeren ek maddelere geçiş yapılması sorunu giderebilmektedir.

Doktorunuza danışmadan kabızlık ilacı almayın

Kabızlık ilaçlarının bazıları rahim kasılmasını tetikleyip dehidrasyona yani su kaybına neden olacağı için doktora başvurmadan kullanılmamalıdır. Önlemlerin işe yaramadığı durumlarda doktorun önereceği tezgah üstü lif takviyeleri kullanılabilmektedir. Aynı zamanda besin emilimine azaltan mineral yağlardan gebelik döneminde uzak durulmalıdır.