Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuğunuzun Ani Başlayan Öksürük Nöbetleri Krup Olabilir


Çocuklarda gece geç saatlerde başlayan öksürük nöbetleri ve beraberinde yaşanan nefes darlığı, anne babaların paniğe kapılmasına neden olabiliyor. En tipik belirtisi havlamaya benzeyen öksürük olan krup hastalığı, sonbahar sonunda ve kış aylarında salgın halinde görülebiliyor. Ebeveynler tarafından alınacak basit önlemler, hastalığın kısa sürede atlatılmasını sağlayabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Nihal Madak Binboğa, krup hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.  

Çocuğunuz havlar tarzda öksürüyorsa paniklemeyin

Genellikle virüslerin neden olduğu bir üst solunum yolu hastalığı olan krup, daha çok sonbahar sonu ve kış aylarında yaşanmaktadır. Yatarken herhangi bir sorunu olmayan çocuğun sabaha karşı havlamaya benzer kaba öksürük ve nefes darlığı yaşayarak uyanmasına neden olan krup hastalığı genellikle 6 ay-3 yaş arasında görülmektedir.  Ailelerin panik yaşamasına neden olabilen krup hastalığı, 5 yaşından büyük çocuklarda nadir görülmektedir.

Nefes darlığıyla karıştırmayın 

Halk arasında “yalancı kuşpalazı” olarak da adlandırılan krup hastalığı nefes darlığıyla karıştırılabilmektedir. Hastalığın öyküsü ve muayene bulguları tanı için genellikle yeterli olmaktadır. Birden fazla krup atağı geçiren çocuklarda buna neden olan faktörler incelenmelidir. Ebeveynleri çocukken krup atağı geçiren çocukların hastalığa yakalanma riski diğerlerine göre 3-4 kat artmaktadır. 

Farklı hastalıklarda benzer belirtiler görülebiliyor

Genellikle kendi kendini sınırlayan krup hastalığında nadiren ilerleyen solunum yetmezliği ve ağır sonuçlar görülmektedir. Solunum yoluna yabancı cisimlerin kaçması krup belirtilerine neden olabilmektedir.  Epiglotit denilen soluk borusu kapağı iltihabı, solunum sıkıntısına ve ses kısıklığına neden olurken; bu çocuklarda yutkunamama ve yüksek ateş gibi krup hastalığında olmayan ek belirtiler de görülebilmektedir. 

Çocuğunuzu rahatlatmak için bunları yapabilirsiniz

Sıklıkla ayakta tedavi edilen krup hastalığında, %5 oranında hastaneye yatış gerekmektedir. Solunum yoluna verilen adrenalin ve soğuk hava, ses tellerindeki ödemin saatler içerisinde azalmasına yeterli olabilmektedir. Ödemin azalması için ilaç tedavisi gerekebilmektedir. Genellikle 3-4 gün içerisinde hastalığın kalan bulguları da iyileşmektedir. Çocuğu mümkün olduğu kadar sakinleştirmek için ebeveynlerinde sakin olması gerekmektedir. Bunun yanında;  

  • Huzursuzluk ve endişenizi çocuğunuza belli etmeyin. Bu çocuğunuzu da mutsuz edecektir. Hasta bir çocuğu rahatlatmak, krup bulgularını ortadan kaldırmada olumlu etki yapabilmektedir.
  • Çocuğunuzu dik bir şekilde oturtun; bu pozisyon onun daha kolay nefes almasını sağlayacaktır. 
  • Çocuğunuzu beslemek için, sıvı ve kolay yutulabilir gıdaları tercih edin.
  • Çocuğun mümkün oldukça fazla sıvı tüketmesini sağlayın. 
  • Eğer ateşi varsa, mümkün olduğunca az kıyafet giydirin ve üzerine battaniye ya da yorgan örtmeyin. 
  • Oda kapısı ve pencerelerini açarak çocuğa serin hava teneffüs ettirin.