Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Ağız Kokusu Problemi Yaşıyorsanız…


Günlük yaşamda kişinin kendisini ve çevresindekileri de rahatsız eden ağız kokusu şikayeteri kötü ağız hijyenine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, birçok ciddi sağlık probleminin de habercisi de olabilir. Memorial Hizmet hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanları, ağız kokusu ile belirti veren hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Ağız kokusu veya tıp dilinde “halitozis” altta yatan sorunlara bağlı olarak farklı şiddette ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazı insanlar çok az ağız kokusu olmasına rağmen çok rahatsız olmaktayken, bazıları ise çok şiddetli ağız kokusuna rağmen bu durumu fark edememektedirler. Bu yüzden ağız kokusu olup olmadığını aile bireylerine veya yakın bir arkadaşa danışmakta fayda vardır.

Beslenme alışkanlıkları da ağız kokusuna yol açıyor

Gıdaların sindirimi ağız içerisinde başlar. Bağırsaklardan sindirilen gıdalar kan dolaşımına, sonrasında da akciğerlere ulaşarak bir kısmı solunum havasına verilir. Bu yüzden sarımsak-soğan gibi keskin kokulu gıdalar tüketildiğinde ağız kokusuna yol açabilirler. Gıdalar vücuttan atıldığında ağız kokusu sona erer.

Günlük olarak dişler fırçalanmayıp, diş araları temizlenmediğinde gıda parçacıkları ağız içerisinde birikir ve diş, diş eti ve dil üzerinde bakterilerin çoğalmasına yol açar. Bu durum ağız kokusuna neden olur. Sigara tüketimi ağız kokusunun nedenlerinden biridir.

Burun tıkanıklığı ağız kokusu nedeni olabilir

Tükürük bezleri sürekli olarak tükürük salgılaması yaparak ağız içerisini nemli tutmaya çalışır. Tükürük salgısı ağızda kötü kokuya yol açan gıda artıklarının ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlarlar. Tükürük salgısı azaldığında kuru ağız denilen durum ortaya çıkar. Bu duruma sıklıkla ağız kokusu eşlik eder. Ayrıca burun tıkanıklığına yol açan durumlar da ağız açık uyumaya, dolayısıyla ağız kuruluğu ve kokusuna neden olabilir.

Bazı kanser türleri de ağız kokusu yapabilir

Farenjit, tonsilit adı verilen bademcik iltihabı ve diş eti enfeksiyonları gibi ağız içi enfeksiyonlarda ağız kokusu sebeplerindendir. Ağız içi sorunlar dışında birçok hastalık da ağız kokusu ile ilişkilidir. Akciğer, gırtlak, ağız içi kanserleri, mide reflüsü, gastrit, kronik sinüzit, şeker hastalığı bu hastalıklardan bir kısmıdır. Çocukluk çağındaki ağız kokusunda boncuk, düğme gibi bilmeden buruna sokulmuş ve orda tıkanma yapmış bir yabancı cisim akla getirilmelidir.

Ağız kokusuna karşı alınması gereken önlemler

  • Yemeklerden sonra günde 2 kez dişler ve dil fırçalanmalıdır.
  • Diş ipi ile diş araları temizlenmelidir.
  • Diş fırçası 2-3 ayda bir değiştirilmelidir.
  • Diş taşları ve diş çürükleri açısından diş muayenesi yaptırılmalıdır.
  • Sigara bırakılmalı ve sigara, nargile gibi tütün ürünleri içilen ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir.
  • Bol su içilerek ağız kuruluğu engellenmelidir.
  • Şekersiz xylitol içeren sakızlar tükürük salgısını artıracağı için ağız kokusunu engellemede yardımcı olacaktır.
  • Ağız içi hijyene-bakıma dikkat edilmesine rağmen geçmeyen ağız kokusu mevcutsa başka hastalıklardan kaynaklı olabileceği düşünülerek mutlaka muayene olunmalıdır.