Gastroenteroloji

Karın Şişkinliği Ve Halsizlik Çölyak Habercisi Olabilir

Çocuklarda büyüme geriliği ve ishalle belirti verebilen çölyak hastalığı, yetişkinlerde ise demir eksikliği, gaz ve şişkinlikle kendini belli ediyor. Masum şikayetlerle ortaya çıkan çölyak hastalığı, genellikle belirtilerinin benzerliğinden dolayı farklı rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor. Glutenli gıdalardan uzak durarak beslenmek, çölyak hastalığının kontrol altına alınmasında önemli rol oynuyor. Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doktorları, “9 Mayıs Dünya Çölyakla Mücadel...

Detay
Gastroenteroloji

Stres Tuvalet Alışkanlığınızı Değiştirebilir

İş ve özel hayatında stresli olan kişiler ile sınava giren öğrenciler arasında sık görülen hassas bağırsak sendromu günlük yaşamı çekilmez hale getirebiliyor. Uzun süren karın ağrısı, ishal ya da kabızlıkla belirti veren hassas bağırsak sendromu, hayat tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doktorları, halk arasında hassas bağırsak sendromu olarak bilinen “Spastik kolon hastalığı” hakkında bilgi verdi.

Detay
Gastroenteroloji

Ani ve Şiddetli Karın Ağrısı Safra Yolu Hastalığı Belirtisi Olabilir

Yemek sonrası bir anda ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları, safra taşlarının habercisi olabiliyor. Safra yollarında oluşan veya safra kesesinden kanala düşen taşlar, tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara ve sarılığa yol açabiliyor. Bu durum bazen hayati risk oluşturan tablolar ile karşımıza çıkabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Uzmanları, safra yollarında oluşan taşların sebep olduğu ciddi hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Detay