Annesinin Böbreği En Büyük Yılbaşı ikramiyesi Oldu


 Hiçbir sağlık sorunu olmayan 40 yaşındaki muhasebeci Ahmet Güngör, arkadaşının ısrarı ile yaptırdığı Check-up sonrası böbrek yetmezliği hastası olduğunu öğrendi. Yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için nakilden başka çaresi olmayan Güngör’e 67 yaşındaki annesi İkramiye Güngör böbreğini vererek yeni yıla sağlıklı bir şekilde girmesini sağladı. Yeni yılda annem adı gibi ikramiyem oldu diyen genç muhasebeci, “Dünyanın en büyük hediyesi sağlıklı bir yaşammış, annemin hakkını asla ödeyemem. Bunun da yeni yıla denk gelmesi bizim için hoş bir sürpriz oldu” dedi. 

 Böbrek yetmezliği sessizce geldi

3 çocuk babası Ahmet Güngör, geçtiğimiz Temmuz ayına kadar hiçbir sağlık sorunu yaşamadı. Kendisine ve arkadaşlarına sürekli hastanelerin Chack- up kampanya mesajları geliyordu. Her seferinde hiçbir sağlık problemi olmadığını belirterek gitmiyordu. Arkadaşları ve ailesi Ahmet Güngör’e sağlıklı görünsek de 40 yaş sağlık kontrolümüzü yaptırmamız gerektiğini söylüyordu. Israrlara daha fazla dayanamayarak Check-up yaptırmaya karar verdi. Yapılan tahliller sonunda doktorlar, Ahmet Güngör’e hayatının şokunu yaşayacağı haberi verdi. Her iki böbreği de iflas etmenin eşiğine gelmiş, sadece yüzde 15 çalışıyordu. 

 Yeni yıla 67 yaşındaki annesinin böbreği ile girdi

Doktorlar Güngör’e böbreklerinin tamamen çalışamaz durumda olmadığını ancak 3 katına çıkan kreatinin değerlerinin her iki böbreği de bir kaç hafta içinde tamamen çalışamaz hale getireceğini söyleyerek tek çarenin nakil ya da diyaliz olduğunu belirtti. Diyalize girmek istemeyen Ahmet Güngör, hemen organ bekleme listesine yazıldı. Ancak daha fazla kaybedecek zamanı yoktu. Annesi İkramiye Güngör, gönüllü olarak oğluna böbreğini vermek istedi. Memorial Hizmet Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Funda Yalçın tarafından yapılan tahlillerde 67 yaşındaki İkramiye Güngör’ün 40 yaşındaki oğlu Ahmet Güngör’e böbreğini verebileceği belirlendi. Geçtiğimiz ay  Memorial Hizmet Hastanesi Üroloji ve Böbrek Nakli Bölümü’nden Op. Dr. Mert Altınel ve Op. Dr. Serkan Akıncı tarafından anne İkramiye Güngör’ün böbreği başarılı bir şekilde oğlu Ahmet Güngör’e nakledildi. 

 Yılbaşı İkramiyem annemin böbreği 

Kısa sürede sağlığına kavuşan Ahmet Güngör, “ Aylarca beni karnında taşıyıp yıllarca kahrımı çeken annem sağlığıma kavuşmam için hemen gönüllü oldu. Doktorlar başarılı bir şekilde nakli yaptı. Yeni Yıla 67 yaşındaki annemin böbreği ile sağlıklı bir şekilde gireceğim. Annem adı gibi benim en büyük yılbaşı İkramiyem oldu. Bana 40 yaşından sonra tekrar hayat veren annemin hakkını hiçbir zaman ödeyemem” dedi.  

 Böbrek yetmezliğine karşı kontrollerinizi düzenli yaptırım

Nakli başarılı bir şekilde yapan Op. Dr. Mert Altınel, nakil süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: Ne yazık ki böbrek yetmezliği sinsi bir şekilde ilerleyerek hiçbir belirti vermeyebiliyor. O nedenle rutin sağlık kontrollerini yaptırmak büyük önem taşıyor. Ahmet Bey artık yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilecek. Toplumun her kesiminin organ bağışı konusunda bilinçlenmesi gerekiyor. En büyük ikramiye gerçekten sağlığımız ve sevdiklerimizle bir arada olabilmek. Bu güzel annenin böbreği ile oğlunu sağlığına kavuşturduğumuz için ekip olarak bizler de çok mutluyuz”  dedi.